Bowenova technika – The Gentle Touch (Bowenova masáž). Pořádá masérská škola BUĎFiT Praha, Brno, Ostrava, Plzeň
BUĎFiT
MASÉRSKÁ ŠKOLA
OBCHOD - E-SHOP
infolinka:   775721010
e-mail:      skola@budfit.info

škola.BUĎFiT.info

logo masérská škola BUĎFiT
Masérská škola pořádá rekvalifikační masérské kurzy akreditované MŠMT ČR, kurzy s kredity, kurzy z oblasti masáže a fyzioterapie. E-SHOP s nabídkou: skládací masérské stoly, masážní pomůcky a přístroje, masážní oleje atd. BUĎFiT s.r.o., Praha, Brno, Ostrava, Plzeň 9
 

Bowenova technika – The Gentle Touch

BUĎFiT - masérská škola > Kurzy a semináře > Bowenova terapie

Bowenova technika někde uváděno jako Bowenova masáž nebo Bowen-therapy

Bowenova technika je holistická, velmi šetrná a  nediagnostická metoda. Patří mezi měkké techniky a popisujeme ji jako jemnou a  šetrnou manipulaci s měkkými tkáněmi (kůží, fasciemi, svaly a šlachami). Unikátní je právě „bowenův pohyb“, kdy bowenista svými prsty pohybuje kůží přes měkké tkáně, potom vyvine jemný tlak (asi jako bezbolestný tlak na oční bulvu) a po chvilce sklouzne se stejným tlakem s kůží zpět.

Bowenova technika působí na několika úrovních:

Fyzikální, chemické, psychické a emocionální. Existuje několik teorií, závislých na úhlu pohledu, od medicínské až po vysvětlení vycházející z orientální medicíny. Specifické body, přes které se pohyby provádějí, jsou často křižovatkou krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Zlepšuje se místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení homeostázy, uvolní se energetické bloky a tím může být obnoven přirozený tok „životní energie“.

Ošetření se skládá z jednotlivých pohybů přes přesně definované body lidského těla. Všechny pohyby jsou řazeny do osvědčených postupů, tzv. sérií. Mezi jednotlivými sériemi pohybů, tzv. procedurami, jsou krátké, asi dvouminutové pauzy. Ty poskytují tělu čas k dokonalému zpracování informace a umožní mu maximální využití těchto pohybů.

Tělo reaguje na tyto impulsy relaxací, velmi často dochází k přerušení spirály bolesti. Upravením, t.j. vybalancováním „vnitřního prostředí“, může tělo uplatnit svoje vlastní hojivé a léčivé prostředky. Další vysvětlení působení techniky je propojení jednotlivých částí těla s mozkem a drážděním specifických receptorů.

Tyto minimální podněty mohou napomoci znovuobnovení integrity centrální nervové soustavy s periferními oblastmi. Pro jednodušší pochopení může posloužit jako model žárovka. Žárovka je propojena skrze elektrické vedení s vypínačem. Při vstupu do místnosti stačí zapnout vypínač (nezáleží na tom, jakou silou a jak dlouho) a pokud je elektrické vedení v pořádku, rozsvítí se žárovka, umístěná např. na druhém konci místnosti. Stejně tak v našem těle stačí vykonat jeden správný pohyb a přes nervové dráhy tato informace putuje k mozku. Spojíme tím žárovku s vypínačem a periférii s centrem.

Tom Bowen (1916-1982)

byl masérský samouk, který neměl žádné speciální medicínské vzdělání. Za dob svého mládí prošel několika profesemi a možným impulsem pro něj mohlo být setkání s Ernie Saundersem, který byl vyhlášeným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem. O tom jak tuto metodu objevil, nikdy nehovořil. Pravdou je, že se Tom Bowen stal ve své zemi vyhlášeným léčitelem. Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel. Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikající schopnost „číst“ lidské tělo a rozpoznat hlavní problém. Toto nadání mu umožnilo aplikovat jen několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Úspěšnost jeho zákroků se tradovala okolo 85-90 % a byl schopný léčit víc jak 13.000 klientů ročně. Tom Bowen si nevedl deník, nikdy nikoho záměrně nevyučoval a neměl rád mediální rozruch okolo své práce. Měl jen 6 asistentů, kteří mu pomáhali vést kliniku. Až po jeho smrti jeden z nich, Oswald Rentsch, začal Tomovu práci vyučovat jako Bowenovu techniku. Také právě od něho získal Jock Ruddock svoje znalosti o této technice od několika dalších lektorů a sám ji obohatil o mnoholeté zkušenosti. Poznatky aplikuje také na zvířatech, hlavně koních, a vypracoval také svoji vlastní techniku, kterou nazval Vibromuskulární harmonizační technika.

The Gentle Touch neboli „Jemný dotek“ je Bowenova metoda, vyučovaná Mezinárodní akademií somatické harmonizace, The International Academy of Somatic Harmonisation, kterou založil Jock Ruddock ve Velké Británii. O svoje zkušenosti se dělí se studenty v USA, Norsku, Velké Británii, Irsku, Holandsku, Itálii, Zimbabwe, Austrálii, Novém Zélandu, České republice a dalších. Na Slovensku byl první kurz v lednu 2001 a postupně si technika získává stále více praktikantů a příznivců.

Kurzy: The International Academy of Somatic Harmonisation

The International Academy of Somatic Harmonisation je renomovaná a celosvětově známá škola Bowenovy techniky. Na Slovensku ji oficiálně zastupuje Katarína Koleňová, která má oprávnění vyučovat kurzy se závěrečným udělením certifikátu podle standardů British, Complementary Medicine Association.

Technika Bowenova technika se vyučuje ve dvou stupních:

Bowenova technika I stupeň

Trvá 3 dny a jeho náplní je zvládnutí pohybů základního vybalancování celého těla, stejně tak jako konkrétní ošetření např. dolních končetin (zadní stehenní svaly, kolena, lýtka a kotníky), horních končetin (ramena, předloktí a ruce), křížové oblasti, ledvin, kostrče, pánve, dýchacího systému, prsních svalů, čelistního kloubu, ošetření krku spojené s lymfatickou drenáží a ošetření tváře, zaměřené na celkovou relaxaci.

Bowenova technika II stupeň

Trvá 2 dny a jeho náplní jsou pokročilé pohyby na horních končetinách, ramenou, krku, zádech, čelistním kloubu, dolních končetinách. Všechny pokročilé pohyby uvolňují dlouhotrvající „zamrzlé“ disharmonie po celém těle.

Dbá se na správné celkové vykonávání techniky a klade se přitom důraz i na možnosti kombinací a působení jednotlivých ošetření.

Dbá se na správné celkové vykonávání techniky a klade se přitom důraz i na možnosti kombinací a působení jednotlivých ošetření.

Bowenova technika III stupeň

trvá 3 dny a jeho náplní jsou pokročilé techniky pohybů na horních končetinách, ramenech, krku, zádech, čelistním kloubu, dolních končetinách. Vąechny pokročilé techniky pohybů uvolňují dlouhodobě „zamrzlé“ svaly na celém těle. Více se přihlíľí i k celkovému přesnějąímu provádění techniky a klade se přitom důraz i na moľnosti kombinací a působení jednotlivých oąetření. Cena kurzu 3. stupně je 2400 Kč / 98 euro.

Opakovací dny - Bowenova terapie

Opakovací dny jsou určeny těm, kteří si chtějí zlepąit techniku; jejich absolvování je rovněľ podmínkou pro získání certifikátu Praktikanta Bowenovy techniky. Cena je 390 Kč / den.

čas konání kurzu Bowenova terapie

pá + so od 9 - 17 hod. V neděli budeme končit v 15 hod.

Nejbližší termíny kurz:

zahájenínázev akceformamístocena

Momentálně nemáme vypsaný žádný termín

Napište nám na náš e-mail o jaký kurz máte zájem a my Vás budeme informovat o novém termínu... skola@budfit.info

Na kurz si vezměte: čísté světlé oblečení, přezůvky - pantofle (ne tenisky), sešit, psací potřeby, prostěradlo, ručník, doklad o zaplacení kurzu a doplatek kurzovného.

Kontakt na pořádající masérskou školu

Zuzana Youngová, 725 324 854, bowenkurzy@gmail.com, www.bowen-kurzy.cz

 Hlavní partneři:
Aloha Spa - magic hot stones | Masérské kurzy - Brno | Dornova metoda | výměna zpětných odkazů