logo masérská škola BUĎFiT Školící zařízení BUĎFiT s regeneeračním centrem Perla pořádá kurz hirudoterapie (léčba pijavicí lékařskou).

HIRUDOTERAPIE - LÉČBA POMOCÍ PIJAVIC

BUĎFiT - masérská škola > Kurzy a semináře > Hirudoterapie - léčba pijavicemi

Historie, zajímavosti, užití v současnosti

Vypouštění krve pomocí pijavice je zmiňováno lékaři již ve Starém Římě (např. Gallén) a ve východní medicíně (např. Ibn Sina - Avicenna). Avšak nejstarší zmínka o teräpii pijavicemi sahá tři tisíce let zpátky, až k egyptské hrobce faraóna 18. dynastie (r. 1567 - 1308 př. n. l.). Zmínek z historie je mnoho. Uznává se, že právě Kleopatře pomohla otěhotnět léčba pijavicí lékařskou. V Evropě se první zmínky o léčbě pijavicí lékařskou objevily v dílech gréckého lékaře a básníka Nikandrosa z Colophon (2. stol. n. l.). V minulosti se často používaly při hubnutí. Mluví se o tom, že bez větších problémů odstraňovaly 5 až 10 kg. Boticelli používal pijavice, aby měl lepší hlas. O masovosti používání a tedy o účinnosti hirudoterapie svědčí skutečnost, že v 30tých letech 18. století bylo jen v Rusku prodáno 30 miliónů pijavic ročně. Léčebná užitečnost pijavic byla tak vysoká, že na přelomu 18. a 19. století vyváželo Rusko do západní Evropy a především do Francie 80 až 100 miliónů kusů ročně. Taktéž Maďarsko bylo velkým vývozcem pijavic. Později bylo léčení pomocí pijavic vytlačeno metodou pouštění krve žilou. Používání pijavic při léčení se udrželo jen u mnichů a v lidovém léčitelství. V průběhu druhé poloviny 19 století a začátkem 20 století se vztah k hirudoterapii velmi pomalu měnil. Lékaři si všimli, že při některých chorobách léčení působí na celý organismus a to bez vedlejších účinků. Je možné s politováním konstatovat, že i někteří současní představitelé moderní medicíny se stavějí k hirudoterapii přinejmenším s nedůvěrou a stále upřednostňují farmakologickou léčbu, bez ohledu na fakt, že je klesající účinnost léků a stoupající nemocnost. "Nejzajímavější na tom je fakt, že největší námitky mají právě ti odborníci, kteří o hirudoterapii nevědí vůbec nic" řekl jeden známý český lékař. O užitečnosti pijavic svědčí i zákon, kde v některých krajinách, jsou už po staletí zákonem chráněny.

Na světě existuje přibližně 600 druhů pijavic, z nich se v medicíně používají pouze tři druhy. Tyto pijavice se dají lehko rozlišit od jiných. Na hřbetě mají žlutooranžové nebo zelené proužky. Ostatní druhy pijavic jsou absolutně nevhodné pro medicínské účely. Lékařské pijavice jsou na červené listině a v přírodě se už téměř nevyskytují. Dnes se pijavice množí v zajetí v institutech, jako Bristol ZOO Gardens.

Pijavice našly novou slávu v mikrochirurgii, kde lékaři vyžadují preciznost pijavic při odstraňování ucpaných cév a sražené krve ze zraněných míst. Plastičtí chirurgové jsou zvláště vděční za přínos, který pijavice přináší při těžkých transplantacích a rekonstrukční chirurgii.

Indikace hirudoterapie

Použití pijavice lékařské má svá specifika. Způsob je závislý na znalosti terapeuta a schopnosti chápat mechanismus vzniku onemocnění. Nejvíce podstatným faktorem není určení choroby, ale skutečnost patologických procesů při konkrétní chorobě:

• venózní stáza v orgánech a tkáních
  • lymfostáza - hromadění lymfy, otok
  • trombóza v tepnách a cévách, hustá krev
  • narušení procesu výživy a prokrvení tkání

Dnes používání pijavic v léčebném procesu zažívá druhé narození. Podstatnou otázkou je zvolení správných zón a bodů na přiložení. Věda východní medicíny obzvlášť přesně a propracovaně ukazuje souvislost jednotlivých bodů s vnitřními orgány.

Léčení pijavicí lékařskou je v porovnání s medikamentózní léčbou a někdy i s chirurgickým zásahem, komplexním ovlivňováním organismu v celku. Ovlivňuje správnou funkci všech systémů prakticky bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Místo konání kurzu Hirudoterapie

Tento kurz pořádáme společně s regeneračním centrem Perla na adrese: Regenerační centrum Perla, Ratibořická 1166/12, 193 00 Praha 9, Horní Počernice

Veškeré další informace najdete na: http://www.masaze-perla.cz/kurzy/kurz-hirudoterapie/

Nejbližší termíny kurzu:

14.10.2017Hirudoterapie2 dnyPraha 9 - Horní Počernice5995,-
přihláška

Na kurz si vezměte: čisté světlé oblečení, přezůvky - pantofle (ne tenisky), sešit, psací potřeby, prostěradlo, ručník, papírové kuchyňské utěrky.